Latest Articles


דף הבית חקיקה כתבות וידאו מהתקשורת

מסתכלות לאפליה בעיניים-עימות סוער בערוץ 13!

לפעמים הדבר הכי טוב הוא להסתכל להדרה בעיניים. להקשיב לטיעונים ארכאיים, ערטילאיים, מתגוננים או תוקפניים שמבקשים להצדיק את העוול המתמשך של המפלגות החרדיות המדירות את נשים משולחן קבלת ההחלטות, קדנציה אחר קדנציה. רעיה מרי, פעילת נבחרות והעותרות הראשית קרא עוד...

היום שאחרי

על רקע המשבר הפוליטי הנוכחי, אסתי שושן מנכ"לית נבחרות קרא עוד...

על רקע המשבר הפוליטי הנוכחי, אסתי שושן מנכ"לית נבחרות, מתארחת בפודקאסט החדש של מיכל גרא מרגליות, 'היום שאחרי המחאה'. בפרק השני בפודקאסט מעורר מחשבה והנוקב,  הן עוסקות בסוגיות הבוערות בחברה הישראלית  ערכים של שוויון וליברליזם למול אידיאולגיות שמרניות, יהדות ודמוקרטיה ועל האתגרים העומדים בפני החברה החרדית בעשור השלישי של המאה ה-21.

הפרק זמין להאזנה  בספוטיפיי

בגוגל פודקאסט

באפל פודקאסט

 

 

אשת השנה

ציפי לביא פעילת נבחרות ומקימת תא חרדים במפלגת יש עתיד קרא עוד...

ציפי לביא פעילת נבחרות ומקימת תא חרדים במפלגת יש עתיד, נבחרה לאשת השנה בתוכנית של פאולה וליאון. בריאיון היא סיפרה על הפעילות של תנועת נבחרות למען ייצוג וזכויות לאישה החרדית, על המאבק, התגובות והאמונה בצדקת הדרך!

 

הנבחרת יוצאת לדרך!

הנבחרת עתודת מנהיגות חרדיות תוכניות הדגל של נבחרות היא קרא עוד...

הנבחרת עתודת מנהיגות חרדיות
תוכניות הדגל של נבחרות היא "הנבחרת", תכנית מנהיגות בת שלושה חודשים המיועדת במיוחד לטיפוח מנהיגות נשית בציבור החרדי ולפיתוח אקטיביזם ויזמות חברתית ופוליטית. במהלך התוכנית הבוגרות תחשפנה לתהליכי קבלת החלטות ולאמצעים שבהם ניתן להשפיע במרחב הפוליטי והציבורי.
התכנית כוללת הרצאות במגוון רחב של נושאים רלוונטיים כגון: מעמד האישה ביהדות, מחשבה פמיניסטית, סוגיות פוליטיות, חברתיות וקהילתיות ומעניקה למשתתפות כלים מעשיים כגון כישורי דיבור בפני קהל, שימוש במדיה חברתית ונטוורקינג. המשתתפות תפגושנה מודלים לחיקוי מעוררי השראה.
המחזור השישי יוצא לדרך ב-16 במאי 2023 בשיתוף המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, בית הספר לפוליטיקה והציבור הממלכתי חרדי.
לפרטים ולהרשמה לתוכנית לחצי כאן

איזוק אלקטרוני מציל חיים!

לקראת ישיבה מיוחדת של הוועדה לקידום זכויות נשים ושוויון קרא עוד...

לקראת ישיבה מיוחדת של הוועדה לקידום זכויות נשים ושוויון מגדרי בנושא האיזוק האלקטרוני לפוגעים שהתקיימה ב-13 במרץ 2023, הציגה נבחרות את נייר העמדה שלה בנושא זה. עמדתינו היא שתגיות אלקטרוניות יכולות להציל את חייהן של נשים שעברו התעללות. על פי נתונים, חיות בישראל  כ-200 אלף נשים נפגעות מאלימות במשפחה בישראל, כ-20 אלף מהן מהציבור החרדי. בשנת 2022 נרצחו בישראל 21 נשים ומתחילת 2023 עוד 8.

בנוסף להמלצה על שימוש בתג האלקטרוני, המלצנו לוועדה להפיץ חוברות בנושא אלימות במשפחה בקרב הציבור החרדי. ראוי לציין כי נבחרות הפיצה בשלוש השנים האחרונות קמפיינים מיוחדים נגד אלימות במשפחה בחברה החרדית. בנייר העמדה שהגשנו לכנסת הצענו גם לקיים הכשרות לרבנים  מורים  ואנשי מקצוע אחרים בתחום החינוך על מנת לזהות את הסימנים להתעללות במשפחה, בין המלצותינו גם  התאמת המקלטים לנשים דתיות כך שיתאימו  יותר לאורח החיים של נשים חרדיות ולמספר הילדים הרב במשפחות אלו.

התמונה באדיבות ערוץ הכנסת
התמונה באדיבות ערוץ הכנסת

עומדות על המשמר

עם קידום רפורמה נרחבת במערכת המשפט אשר צפויה להגביל את כוחו קרא עוד...

עם קידום רפורמה נרחבת במערכת המשפט אשר צפויה להגביל את כוחו של בג"ץ, לצד נסיונות קואליציוניים לקידום חקיקה פוגענית כלפי נשים, פמיניסטיות רבות מודאגות. ציפי לביא, פעילת נבחרות, ביחד עם אקטיביסטיות נוספות מתנועת נבחרות נואמות במחאות הנשים ומשמיעות שם קול נשי חרדי.

השפעת הרפורמה המשפטית על מעמד האישה בישראל

ב-20 בפברואר 2023 קיימה הוועדה לקידום זכויות נשים ושוויון קרא עוד...

ב-20 בפברואר 2023 קיימה הוועדה לקידום זכויות נשים ושוויון מגדרי ישיבה מיוחדת בנושא השפעת הרפורמה השיפוטית על מעמד האישה בישראל. הדר ליינר פעילת נבחרות נשאה דברים בכנס ודיברה על חשיבות הייצוג השוויוני של נשים חרדיות שמהוות 6% מהחברה הישראלית. היא הסבירה: "'גם אנחנו בנות אדם, ומגיע לנו להישמע. גם נשים חרדיות צריכות להיות מיוצגות ליד שולחן מקבלי ההחלטות".

בנוסף תנועת נבחרות הגישה לוועדה נייר עמדה בנושא: "הרפורמה המשפטית והשלכותיה האפשריות על ייצוג הנשים בישראל". לקריאה ולהורדת הנייר הכינסו לקישור: ייצוג נשים ובג_צ כמגן זכויות הנשים 2023 (6)

הטירלול השמרני?

"אירועים נפרדים משפחתיים וציבוריים בציבור החרדי תמיד קרא עוד...

"אירועים נפרדים משפחתיים וציבוריים בציבור החרדי תמיד הייתה ותמיד תהיה, העניין הוא שבהעדר הגנת החוק ועם הכוונה להשמיט את הסעיף על הפרדה שהיא אסורה, הסכנה היא שההפרדה הזו עלולה לזלוג למקומות שאין בהם צורך". כך לאחרונה אמרה אסתי שושן, מנכ"לית נבחרות, ברדיו תל אביב. והביעה את החשש מכך שגורמים אינטרסנטיים או קיצוניים עלולים לנצל את הפרצה הזו בחוק.

אסתי מביאה כדוגמה את רדיו "קול ברמה" שבניסיון לבנות לעצמו תדמית "חרדית אמיתית" וכדי ליצור בידול על פני המתחרים הם ביקשו למנוע גם ממאזינות וממרואיינות לעלות לשידור, (למרות שלמעשה אין בעיה הלכתית בשמיעת קול של נשים), רק התערבותו של בג"ץ מנעה את הדרתן של הנשים בתקשורת החרדית. זוהי רק דוגמא אחת  מני רבות למקרים שבהם לא שיקולים הלכתיים אלא אינטרס כלכלי מוביל לאפליה כלפי נשים חרדיות.

ההסלמה השקטה והמתמשכת בציבור החרדי מדאיגה נשים וגברים חרדיים שמבקשים לחיות את חייהם לאור ההלכה ולא בצלם של גורמים אינטרסנטיים קיצוניים.

האזינו לראיון ורשמו לנו בתגובות מה דעתכם/ן בסוגייה.

הפרד ומשול

מה באמת מעסיק את נבחרי הציבור שלנו? ממשלה חדשה קמה ואיתה קרא עוד...

מה באמת מעסיק את נבחרי הציבור שלנו?
ממשלה חדשה קמה ואיתה צצים חוקים חדשים אשר מבקשים לדחוק את רגליהן של נשים מהמרחבים הציבוריים. הפעם על הפרק ניסיון של המפלגות הציונות הדתית ויהדות התורה לקדם חוק שלפיו הפרדה מגדרית באירועים ציבוריים על רקע דתי לא תחשב כאפליה. לצערנו, במקום שנבחרי הציבור החרדים יפעלו למען קידום רווחתן של נשים חרדיות הם עוסקים בהכשרת השטח להמשך הדרה של נשים מהמרחבים השונים. כך קורה שהופעות וכנסים לגברים בלבד מתרבים עד לתופעה של שמחת בית השואבה שבה בריכוזים חרדיים מסוימים הרחובות מוקצים לגברים בלבד ולנשים בלבד.

העניין הזה מקומם במיוחד משום שרק לפני שבוע אמר גולדקנופף, יו"ר יהדות התורה, כשנשאל ע"י אריאלה שטרנבך האם יפעל למען נפגעי תקיפה מינית בחברה החרדית? "אנחנו חיים במדינה עם הרבה הרבה בעיות, ולא חייבים לגעת דווקא בבעיה הזאת". לפי איזה סולם ערכים פועלים חברי הכנסת שלנו? האם הבעיות שלנו באמת חשובות להם? זו שאלה שמטרידה רבים ורבות מאיתנו בימים אלו.

אסתי שושן, מנכ"לית נבחרות, התראיינה אמש לערוץ 12 ותיארה את זליגת ההפרדה למרחבים נוספים: "להפרדה יש כוח בלגדול, ככה למשל אפשר לחשוב על רדיו שבו כל השדרנים הם גברים בלבד, כמו שהיה למשל רדיו קול ברמה בתחילת ימיו". לדבריה של שושן זה רק התערבותו של בג"ץ מנעה את המשך האפליה ויפשרה את שילובן של נשים כשדרניות ברדיו החרדי.

לעיתים ההפרדה היא מתבקשת כמו בחופי רחצה המיועדים למגזר הדתי והחרדי, אך במקומות אחרים היא עלולה להזיק. לכן צריך להיות מאוד זהירים כשעוסקים הנושאים האלו, מחשש לפגיעה בזכויותיהן של נשים. הגיעה הזמן שהחלטות מסוג זה לא יהיו נתונות בידיהם של גברים בלבד. צריכות נשים סביב השולחן, ולא רק מעבר למחיצה.

 

חמסה עלינו

הנבחרת – מחזור חמישי של תוכנית המנהיגות שלנו הגיעה אל קרא עוד...

הנבחרת – מחזור חמישי של תוכנית המנהיגות שלנו הגיעה אל סיומה בחודש יולי האחרון. במהלך עשרת מפגשי התוכנית עסקנו בפיתוח יכולות מנהיגות, בגילוי הקול הפנימי שלנו, ובהבנה של המפה החברתית והפוליטית של החברה בישראל. נפגשנו עם חברות כנסות ומקדמי מדיניות שונים וכן העשרנו את הידע התאורטי שלנו בתכני יסוד פמיניסטיים.

תוכנית מנהיגות זו המיועדת לנשים חרדיות היא ייחודית מסוגה ומטרתה לצייד בכלים משמעותיים נשים חרדיות להתמודדות בשדות העשייה הפוליטיים וחברתיים. בתוכנית זו השתתפו 25 נשים חרדיות מכל חלקי הארץ. חלק מן הבוגרות השתלבו בעשייה חברתית בתוך הארגון וביצירת תוכן פמיניסטי – חרדי ומרביתן הצטרפו גם אל קהילת הנשים החרדית : "אחותינו את".